Herkesin severek tükettiği hamburgerin kısa yolculuğunu anlattık bu yazımızda! Dünya Burger günü kutlu olsun 🙂

Yazar

İrem Zeliha Tavus

Kategori

Gastronomi, Günler

Yayınlanma Tarihi

Ağustos, 31, 2020

Yazar Instagram

iremzelihatavus

Hamburgeri en basite indirgeyerek anlatmaya çalışırsak iki dilim yuvarlak sandviç ekmeğinin arasına yerleştirilen köfteyle yapılan bir sandviç türü diyebiliriz. Genellikle ketçap, mayonez, turşu, karamelize veya normal soğan, domates, hardal gibi çeşitli malzemelerin de ilavesiyle servis edilebilir yapımında kullanılan köfte genellikle kırmızı et olsa da, tavuk etinden (Chicken Burger) yapılanları da yaygın olarak tüketiliyor. Yağ oranı çok yüksek olan hamburger, aynı zamanda ayaküstü tüketilen yiyeceklerin de en önemlisidir.
‘Ham’ kelimesinin İngilizce ‘deki anlamı domuzun but kısmından alınan ve tuz, şeker ve baharatla saklandıktan sonra yenilen et anlamına gelmektedir. Ve bundan dolayı insanlar domuz etinden yapıldığı için hamburgerin bu adı aldığını düşünüyor ama sanılanın aksine isim değerini oradan kazanmamıştır. Hamburger ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tatar savaşçılar, daha kuvvetli olabilmek adına çiğ et tüketirler. Sefer yapan kişiler etlerini atların eyerlerinin altına sıkıştırırlar atın hareketiyle ısınan etin daha çabuk çiğnendiğini fark ederler zamanla bu eti tuz, biber ve soğanla birleştirerek yemeğe başlarlar ve sonunda bugün bilinen ‘tatar bifteği’ ortaya çıkar.
Hikâyenin başlangıcı böyle fakat hayatımıza girişi Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccardır bu tüccar Orta Asya’da 19. yüzyılın ortalarında Tatar Bifteğini görür ve Almanya’ya getirerek Hamburg Bifteği olarak sunar o dönemde iletişim ve haberleşme az oluğu için kimse tatar bifteği olduğunu anlamaz daha sonra Hamburg’a ait anlamına gelen hamburger adını verir.
Hamburger Almanya’ dan da uzaklara göç eder. Yine aynı tarihlerde bir fizikçi ve aynı zamanda yemek geliştirme uzmanı olan Dr. J. H. Salisbury hamburgeri İngiltere’ye getirir. Salisbury sağlıklı bir yaşam için günde üç kere, önceden sıcak su ile yıkanmış biftek yenilmesi gerektiğine inanıyordu. Bu şekilde hazırlanan hamburgere İngiltere’de ‘Salisbury Bifteği’ adı verilir
Diğer bir yayılımı ise, 19. yüzyılın sonlarında Alman göçmenleri ile Amerika’ya gitmesi, Hamburger etinden yapılan köftelerin ismi burada hamburger olarak yerleşmesidir. 1932 yılında Amerikalı John T. Gregore tarafından patenti alınmıştır ve bugünlere kadar geldi bizlere ulaşmıştır.
İrem Zeliha Tavus