Yazar

GastronomicSecrets

Kategori

Etkinlikler

Yayınlanma Tarihi

Ağustos 20, 2021

Yazar Instagram

gastronomicsecrets

Toplum içerisinde bireyi ele alarak”Sosyal Adalet” ve “Eşitlik” kavramlarını anlamamızı sağlayacak, bu kavramlara neden ihtiyaç duyduğumuzu bize hatırlatarak neler yapabileceğimiz hakkında beyin fırtınası yapmamızı sağlayacak, sponsoru olduğumuzu söylemekten gurur duyduğumuz mükemmel bir etkinlik; Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi, Eşitlik Denklemi Etkinliği ile karşınızdayız bugün!

Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü’nün (AEGEE-Eskişehir’in) düzenlediği Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi AEGEE’nin tematik odak noktaları “İklim Krizi, Sosyal Adalet, Politik Aktivizm ve Mental Sağlık” hakkında bir dizi etkinlik düzenleyerek bu alanlarda daha fazla dikkat çekmeye ihtiyacı olan konuları ele alıyor. 

Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi ilk olarak “İklim Krizi” üzerine “Su Tüketimi ve Su Ayakizi” hakkında İngilizce gerçekleşen online uluslararası bir etkinlik ile başladı. AEGEE-Avrupa’nın İklim Krizi Çalışma Grubu ile işbirliği içerisinde Google Meet ve Miro üzerinden gerçekleşen bu etkinlik “Su Krizi, Temiz ve Erişilebilir Tatlı Su Kaynakları İstatistikleri” hakkında bilgi verirken aynı zamanda “Bireysel, Endüstriye ve bir Sivil Toplum Kuruluşu çalışanı/gönüllüsü olarak yapacabileceklerimiz” hakkında da katılımcılarını düşünmeye teşvik eden bir atölye çalışması gerçekleştirdi. 

Şimdiyse, AEGEE-Eskişehir Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi’nin “Sosyal Adalet ve Politik Aktivizm’e” odaklanan 2. etkinliği “Eşitlik Denklemi” ve “Mental Sağlık’a” odaklanan son etkinliği “Mental Sağlık Atölyesi” ile karşımıza çıkıyor. Discord üzerinden 22 Ağustos 2021 saat 13.00-18.40 arasında gerçekleşmesi planlanan etkinlik Gestalt Kuramı ile birey-toplum ilişkisine odaklanarak bizleri “Sosyal Adalet ve Eşit Haklar” kavramları hakkında daha derin düşünmeye itiyor. Eril Tahakküm’ün medya, siyasal katılım, cinsel kimlik/yönelim gibi kavramlar üzerindeki izlekleri hakkında temel bir bilgi verirken, bu alanlardaki eşitsizlikleri besleyen sorunları düşünmemizi ve umutsuzluğa kapılmaksızın bunlar arasında “Birey ve Sivil Toplum Kuruluşu” olarak nasıl çalışabileceğimizi düşünmeye ve söz alarak düşüncelerimizi doğru kavramlarla ifade etmeye bizleri teşvik edecek. 

Eşitlik Denklemi ile ilgili en heyecanlı kısımlardan biri de yuvarlak masalar eş zamanlı olarak paralel bir şekilde, farklı Discord kanalları üzerinden, alanında halen çalışmalarını sürdüren uzmanlar tarafından modere edilecek olması. 

  1. Masa Kadın ve Medya Masası’nı Kurumsal İletişim Uzmanı ve Sosyal Girişimcilik Uzmanı; toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yapan Esin Gökdağ, 2. Masa Kadın ve Siyasal Katılım Masası’nı Uludağ Üniversitesi Felsefe ABD’da konuyla ilgili çalışmalarına devam etmekte olan Uzman Sosyolog, Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Ahmet Yüksel, 3. Masa: Cinsel Kimlik/Yönelim ve Turizm Sektörü/Destinasyonları Masası’nı Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ABD’da konuyla ilgili çalışmalarına devam etmekte olan Akya Polat modere ediyor olacak. Etkinlik oturum oturum ilerleyecek.

Eşitlik Denklemi ayrıca Gastronomic Secrets sponsorluğu ile tüm katılımcılara etkinliğe özel tasarımıyla bastırılabilir djital duvar ajandası verirken, katılımcılarını teşvik etmek için 3 kişiye 25’er liralık D&R hediye çeki kazanma şansı veriyor! Dünya’da yaşanan problemleri tartışmak, sebeplerini anlamak ve sorunlarımızı çözmek için birlikte fikir üretmek için etkinliğe katılmak istersen başvurular 20 Ağustos saat 23.59’a kadar açık olacak. Böylelikle Gastronomic Secrets sponsorluğuyla gerçekleştirilen 25 TL lik D&R hediye çeki kazanma şansını yakalayabilirsin!

Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi, gerçekleştireceği son etkinliği “Mental Sağlık Atölyesi: Psikolojik Sağlamlık ve Flört Şiddeti” ile katılımcılarına psikolojik sağlamlık ve flört şiddeti konuları hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı ve düşüncelerini/deneyimlerini paylaşmayı vaadediyor. Ayrıca etkinlik Uzman Psikolog Esra Gün ve Rozerin Doğar’ın katılımı ile 23 Ağustos Pazartesi saat 21.00’da çevrimiçi platformda gerçekleştirilecek. Başvurular 23. Ağustos saat 16.00’a kadar gerçekleştirilebilir olacak. Link üzerinden Mental Sağlık Atölyesi başvuru formuna ulaşabilirsiniz. https://forms.gle/L3vxjNTSHAknX7E1A 

Peki her bir detayı düşünülmüş, konuları özellikle seçilmiş ve uzman isimler tarafından içeriği zenginleştirilmiş tematik etkinlikler serisinin ardındaki Sivil Toplum Kuruluşu, AEGEE-Eskişehir kim?

Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE), yaz veya kış üniversiteleri, her konuda konferanslar, tematik etkinlikler yerel tatiller; çevre, reklamcılık, insan hakları ve daha birçok konuda kurslar gerçekleştirmektedir ve farklı ülkelerden çeşitli şehirdeki öğrencilerle “Kültürlerarası Etkileşim, Tematik Odak Noktaları (Sosyal Adalet, Mental Sağlık, Politik Aktivizm ve İklim Krizi)” üzerine Projeler ve Forum ortamı oluşturma gibi farklı konularda çalışmalar yapan Brüksel genel merkezli Avrupa’nın en büyük interdisipliner öğrenci organizasyonudur.  

Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü, AEGEE-Eskişehir, 2001 senesinde Anadolu Üniversitesi’nin bir öğrenci kulübü olarak kurulmuş olup bir sivil toplum kuruluşu kültürü ve bilinciyle çalışmalarını sürdürmektedir. 2001 senesinden bu yana; ‘What is Europe? Projesi’, ‘Empati Günleri’, ‘CareerTools Eğitimleri ve Atölye Çalışmaları’, ‘Volunteer Your Future Projesi’ ve ‘Proje Yazımı ve Yönetimi Eğitimi’ gibi farklı konularda çeşitli eğitimler, projeler ve etkinlikler gerçekleştirmiştir. 2020-2021 Döneminde Sosyal Adalet üzerine, “14-30 yaş arası bireyleri iş hayatındaki adaletsizliklere karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan Count Me In Projesi’ni” gerçekleştirmiştir. Karantina sürecinde ise gerçekleştirdiği çalışmalarını çevrimiçi olarak devam ettirmekteydi. Dönem içerisinde her hafta saat 18:30’da Discord platformu üzerinden gerçekleştirdikleri Ortak Toplantılarda Türkiye ve dünya gündemine dair güncel olayları tartışmakta ve interaktif tanışma oyunları ile üyelerini daha yakından tanımayı, çevrimiçi sosyalleşmeyi hedeflemektedir. Link üzerinden discord kanalına siz de kolaylıkla ulaşabilir, dönem içinde Ortak Toplantılara katılabilirsin. https://forms.gle/xRi6EuuFkywM61Yn8

Tematik yönünü Act The Change Tematik Etkinlikler Serisi ile güçlendiren AEGEE-Eskişehir’in çalışmalarını yakından tanımak istersen Instagram/aegeeeskisehir ve Facebookta AEGEE-Eskişehir sayfasını takip edebilirsin!

Ayrıca sponsoru olduğumuz Eşitlik Denklemi için 20 Ağustos saat 23.59’a kadar link üzerinden başvuru yapmayı unutma!