Dünya Sağlık Örgütü’nün artık bir pandemi olarak kabul ettiği koronavirüs hastalığı (Covid-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Yazar

Stj.Dyt. Kader ARDIÇ

Kategori

Sağlık

Yayınlanma Tarihi

Nisan 26, 2020

Yazar Instagram

kader.ardiic

BU DÖNEMDE BESLENMEMİZDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  1. İlk olarak mutfağımıza girecek olan gıdaların hijyenik, kapalı kutuda, raf ömrü uzun, besleyici ve dayanıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır.
  2. Mevsimine uygun taze sebze ve meyveleri mutlaka soframızda bulundurmalıyız. Sağlıklı bir yetişkinin günlük 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir. Dayanıklı sebzelerin raf ömrünü uzatmak için yıkanmadan ve kesilmeden buzdolabında saklanmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak kuru meyve, kuru bamya, patlıcan, biber, domates gibi gıdalar da raf ömrü uzun; lif ve mineral kaynağı gıdalar olduğu için evde bulundurulmak faydalı olacaktır.
  3. Bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagiller hem dayanıklı hem de besleyicidir. Sağlıklı yetişkinlerin haftada en az 3 gün kuru baklagil tüketmesi gerekmektedir.
  4. Haftada iki kere balık tüketimi önemlidir. Haftada en az iki defa tüketilmesi önerilen balığın tazesinin bulunamadığı durumlarda donmuş veya konserve ton balığı alternatiflerinin karantina durumlarına karşı evde bulundurulması önerilebilir.
  5. Kaliteli hayvansal protein kaynakları olan yumurta, peynir ve et ürünleri de soframızda mutlaka bulunmalıdır. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir.
  6. Kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren besinler(hazır soslar, cips gibi tuzlu ürünler, patlamış mısır, tuzlu kurabiyeler, vb.) ve alkol ürünlerinin bu dönemde tüketimi sınırlandırılmalıdır. Alkol tüketiminin koronavirüs enfeksiyonunu önlediğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığı gibi, içinde etil alkol yerine metil alkol bulunan sahte içkiler de çok ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir.
  7. Yemek hazırlarken temizlik ve iyi pişirmek önemlidir. Koronavirüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bulgu olmasa da gıda hazırlama süreçlerinde temizliğin en üst düzeyde sağlanması, et ürünleri başta olmak üzere; pişen tüm yiyeceklerin yüksek iç sıcaklığa erişmesi yani iyi pişirilmesi oldukça önemlidir.

8. Günlük yeterli vitamin ve mineral alımı sağlanmalıdır. Son olarak; yeterli vitamin ve mineral tüketiminin sebze, meyve, tam tahıl ve yağlı                    tohumlar gibi yiyeceklerle sağlanması esas tercih edilecek yol olsa da; Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen “Sağlıklı Yemek Tabağı”            na göre beslenemeyen kişilerin günlük vitamin ve mineral takviyesi almaları da bu özel geçici dönemde bir alternatif olarak önerilebilir.

KAYNAK: tdd.org.tr