Sabah kahvaltılarından başlayarak gece yatana kadar her saat, her zaman tüketebildiğimiz çay yapımı için kullanılan çaydanlığa adanan bu günde çaydanlığı hep birlikte öğrenelim.

Çaydanlık ilk başlarda tek parça halinde kullanılmakta, yılları içerisinde hem günlük ihtiyaçların giderilmesine yönelik hem de çay ayrı bölümlerde yapıldığında daha lezzetli olduğu fark edilmiş ve alt kısmı daha büyük olacak şekilde iki parçalı hale gelmiştir.

çaydanlık, binlerce yıl önce Çin kültürünün bir parçası olarak, bronz ve diğer metallerden yapılan seramik güğüm ve şarap kaplarından ilham alınarak yapılmıştır. En eski çaydanlık örneği bugün Çin’de Flagstaff House Museum of Teaware müzesinde bulunur. 1513 yılında Gongchun isimli bir Çinli tarafından yapıldığı bilinmektedir. Çay, 17.yy sonlarında Çin’den Avrupa’ya lüks tüketim malı, baharat olarak ihraç edilmiştir. Aynı zamanda çay ile birlikte porselen çaydanlıklar da getirilmiştir. Bu çaydanlıkların çoğu mavi ve beyaz renkteydi.

Çay nasıl demlenir?

Rize Ticaret Odası’nın Türkiye genelinde düzenlediği “En İyi Çay Demleme ve Sunum” yarışmasını kkazanan Gülhanım Delihasan’a göre;

Çayın tadı ve aromasının en iyi alınabilecği porselen demlikte demlenmeli,

Alt demlikteki su kaynatıldıktan sonra üstteki demliğimize suyumuz koyulmalı,

Ardından üzerine çay eklenmeli, eğer demliğe önce çay ekler sonra sıcak su koyulursa çay haşlanır ve lezzeti kaçar.

Daha sonra alt demliğe su koyulup kaynayıncaya kadar beklenir, bu noktada su seçimine dikkat edilmeli. Eğer ki su bir süre dinlendirilmiş olursa daha lezzetli olur. Son olarak çay demlendikten sonra 10-15 dk dinlendirilip tüketilmelidir.

Dünya Çay Tüketimi

Çin’de, Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı “Dünya Çay Raporu” sonuçlarına göre Türkiye yılda kişi başı 3,5 kg ile ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’yi 2,44 kg ile Afganistan, 2,19 kg ile Libya, 1,8 kg ile Katar ve 1,7 kg ile İngiltere izliyor.