Yazar

Alperen KÖK

Kategori

Gastronomi

Yayınlanma Tarihi

Şubat 21, 2021

Yazar Instagram

alperenkok

“Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” diyen Brillat-Savarin kimmiş gelin hep birlikte bakalım;

Fransa’nın Belley kasabasında 1755 yılında doğan Savarin;  Dijon’da hukuk, kimya ve eczacılık öğrenimi görmesinin ardından Belley’de aile mesleği olan hukuk üzerine çalışmalar yaptı. 1789 yılında avukat olarak Kurucu Meclis üyeliğine seçildi. Daha sonra Ain Hukuk Mahkemesi başkanı, belediye başkanı ve ulusal muhafız komutanı oldu. Girondenler’in iktidardan düşmesi üzerine İsviçre’ye sürgüne gitmek zorunda kaldı. Oradan da Amerika’ya gitti. Çeşitli eyaletlerde Fransızca dersleri vererek ve keman çalarak hayatını kazandı. 1796 yılında Fransa’ya döndü. Napolyon’un konsüllüğü döneminde, 1800 yılında ölünceye kadar sürdüreceği yargıtay üyeliği görevine atandı.

Bekâr olarak yaşayan Brillat-Savarin, kendini arkeolojiye, astronomiye, kimyaya ve özellikle de iyi restoranları değerlendirerek ve sık sık evine çağırdığı kalabalık dostlarına kendi eliyle yemek pişirerek, gastronomiye adadı. Hukuk ve ekonomi politik üzerine birçok kitabı yayımlandı. Aralık 1825’te, ölümünden iki ay önce, kendisini ünlü kılacak olan kitabını çıkardı: Physiologie du Goût ou Méditations de Gastronomie Transcendante, (Lezzetin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler). Bu çalışma çok kısa bir sürede gastronomi konusunda klasik bir yapıt oldu. Brillat-Savarin’in tek isteği kimyaya, fiziğe, hekimliğe ve astronomiye başvurarak mutfak sanatını gerçek bilim sırasına sokmaktı.

Hâlâ dünyanın her yerinde; Fransız Savarin Peyniri, Savarin Kek Kalıbı, Savarin Gateau’su onun adıyla anılmaktadır. Brillat-Savarin “düşük karbonhidrat diyetinin babası” olarak da bilinmektedir.