Munchies’de Mutfak Şefi olan Zeki Ölçer ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaja dair bilgiler aşağıda yer alıyor fakat fiyat performans dengesine bakacak olursak genel olarak olumlu yorum yapmak mümkün, işletme son derece temizdi. Misafire olan ilgi ciddi anlamda güzel ve hoşnut edici idi. Yediğimiz donat ve churros lezzeti ile takdire şayandı.

Yazar

Alperen KÖK

Kategori

Nerede Ne Yenir?

Yayınlanma Tarihi

Şubat 3, 2020

Yazar Instagram

alperenkok

Bize Munchies’den ve kendinizden bahseder misiniz?

Munchies; churros üzerinden etkilenilip ticari kaygı ön plana alınmadan 3 farklı işletmecisi olan bir işletmedir. Eskişehir halkının churronun tadını seveceklerini düşünerek açılmıştır. Amsterdam gezisi esnasında churronun tadına varan işletme sahipleri sadece churro için bu yolculuğa Eskişehir’de çıkmaya karar vermişlerdir. Ekip olarak churro üzerine her türlü eğitimi alıp, şehir şehir gezerek tat ve reçete bilgilerine ulaşmıştık. Ankara’da profesyonel eğitimi aldıktan sonra kendi churro tarifimi geliştirdim. Ar-ge çalışmalarının ardından istediğimiz lezzeti yakaladık. 35-40 kalem tatlı çıkarmak yerine en iyi donat ve churronun işletmemizde çıkması için çabalıyoruz. Ar-ge çalışmalarına çok önem verdiğim için bu işin kimyasını öğrenip kendi reçetelerimi ortaya çıkararak Eskişehir’de bir marka olmak en büyük hedefimiz.

Munchies’de hangi ürünler çıkıyor? En popüler ürününüz hangisi?

Donat /  berliner ve churro ya ek olarak munch krep geleceğini ve bazı günler farklı tatlılar da çıkartıyoruz.

Munchies’de disiplin ve hijyeni nasıl sağlarsınız?

Her departmanda ayrı sorumlusu olan mekânın personeli sürekli etkileşim halinde kendini geliştirmeye devam ediyor. Hijyen ve sektör deneyimi ile harmanlanan tecrübe işletmenin istediği yere gelmesini sağlayacak.

Munchies’in gelecek planları nelerdir? Uzun vadede Munchies nasıl şekillenecek?

Eskişehir’de istediğimiz etkiye ulaşan işletmemiz zamanla franchise tekliflerini de değerlendireceğiz.

Size göre ideal bir işletme nasıl olmalıdır ve Munchies kurulurken nelere dikkat edildi?

Butik bir işletme olan Munchies’de samimiyet kilit kelime. Bu doğrultuda bu samimiyet çerçevesinden çıkmadan misafirlerle ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Bana kalırsa her işletmede bu şekilde olmalı. Sınırla samimiyet dengesi kurulan her işletmenin başarıyı yakalayabileceğine inanıyorum. Gelen her misafire aynı özenin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Munhies’i diğer işletmelerden ve rakiplerinizden ayıran yönünüz nedir?

Eskişehir’deki çoğu ürünün ilk denemelerini yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Gerçek lezzetleri bu işletme ile yakalayacağız. Vizyonumuz da misyonumuz da bu.

İşletme Adresi: Eskibağlar Mahallesi, Yılmaz Büyükerşen Bulvarı 17/A Tepebaşı, Eskişehir, Türkiye