Tüm dünyada kadınların regl dönemlerinde yaşamlarının olumsuz etkilendiği, iş ve sosyal hayatlarında problemler yaşadıkları bilinmektedir. Bu sıkıntılı süreçte doğru beslenme ile ağrılarınızın hafifleyebileceğini biliyor muydunuz? Haydi gelin bu süreçte nasıl beslenmemiz gerektiğini beraber inceleyelim…

Yazar

Dyt. Sıla GÜMÜŞ

Kategori

Gastronomi, Sağlık

Yayınlanma Tarihi

Ekim, 9, 2020

Yazar Instagram

dytslagms

~Menstrüal siklus boyunca hormonal değişimler yemek yeme davranışı ve besin alımında etkili olabilmektedir.
~Regl döneminde özellikle çikolata gibi karbonhidrattan zengin besinlere isteğin artması serotonin artışı, sonrasında duygudurum düzelmesi ve iştah artışı ile sonuçlanmaktadır.
~Yapılan çalışmalara göre, regl dönemindeki kadınların özellikle regl öncesi çikolata tüketme isteği ve tüketiminde bir artış görülmektedir.
~Ayrıca çikolata isteğinin menstrual siklusla yakından ilişkili olduğu ve çikolata tüketiminin postmenopozal dönemde %38 oranında azaldığı gözlenmiştir.
~Çikolata isteğinin artmasının nedeninin içerisinde bulunan magnezyum ve serotonine duyulan ihtiyacın ve kişiye verdiği haz duygusu olduğu belirtilmektedir.
~Bazı çalışmalara göre, alkol, çay, kahve, kolalı içecekler, çikolata alımının fazla olması semptomları tetikleyen unsurlar olduğundan kısıtlanmaları gerektiği vurgulanmaktadır.
~Süt tüketimi ile regl semptomlarının ilişkisi incelendiğinde, abdominal şişkinlik, bazı yiyecekleri yeme arzusu ve genel iştah durumundaki artış, kramp, baş ağrısı, sosyal hayattan geri çekilme gibi semptomların süt tüketimiyle azaldığı saptanmıştır.
~Mikro besin ögeleri ile regl döneminin ilişkisi incelendiğinde diyetle non-hem demir ve çinko alımının olumlu, potasyumun aşırı alımının ise olumsuz etki gösterdiği; sodyum, manganez ve magnezyum alımlarının ise regl semptomları ile ilişkili olmadığı saptanmıştır.
~Ancak fazla tuz tüketiminin su tutulumuna etkisinden dolayı sodyum alımının kısıtlanması gerektiği vurgulanmaktadır.
~Kalsiyumun ise semptomları önemli düzeyde azalttığı ve semptomların tamamında kalsiyum desteğinden sonra düzelme gerçekleştiği gözlenmiştir.
~Regl döneminde çay,kahve, gazlı içeceklerin kafein açısından zengin olduğu göz önünde bulundurulmalı ve meme hassasiyeti, uykusuzluk ve sinirlilik artışının azalması için tüketimi sınırlandırılmalıdır.
~Omega-3 desteğinin ağrılar üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.Özellikle yağ asitlerinin depresyon, anksiyete, şişkinlik ve konsantrasyon yetersizliği gibi semptomlarda azaltma sağladığı belirtilmektedir.
~Ayrıca B grubu vitaminlerin tüketimi regl döneminde serotonini arttırarak kişinin mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

Özetle;regl döneminde arzulanan basit şekerler ile yağ oranı yüksek besinlerin semptom şiddetini artırabildiği ve kompleks karbonhidrat tüketimi, yeterli kalsiyum, magnezyum, çinko, demir alımı ile toplam ve doymuş yağ tüketimi ile sodyum ve kafein alımının azaltılması ve yeterli süt tüketiminin olumlu sonuçlar sağlayabileceği bilinmelidir.Ayrıca olumlu etkileri olduğu düşünülen besin takviyeleri ya da bitkisel ürünler uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
1.Sohrabi N, Kashanian M, Ghafoori SS, Malakouti SK. Evaluation of the effect of omega-3 fatty acids in the treatment of premenstrual syndrome: “a pilot trial”. Complement Ther Med, 2013;21(3):141-6.
2. http://www.openaccess.hacettepe.edu.tr:8080/xmlui/handle/11655/1544
3.http://dspace.baskent.edu.tr/bitstream/handle/11727/2507/10110871.pdf?sequence=1&isAllowed=y
4. https://www.journalagent.com/turkhijyen/pdfs/THDBD_74_3_184_260.pdf#page=77

DİYETİSYEN SILA GÜMÜŞ