Herkese merhabalar bugün sizlerle susamın tahine dönüşü hakkındaki yazımı paylaşacağım.

Türkçe’deki “susam” kelimesi, ingilizcedeki karşılığıyla “sesame”, Arapçadaki ”simsim”, Afroasia dil kökündeki “semsem” ve daha eski Antik Mısırlılar dönemindeki adıyla “semsent” kelimelerinin izlerini taşır. Asya mitolojilerinden gelen susam tohumunun kullanımı ile ilgili kaydedilmiş en eski belgelerde Tanrının dünyayı yaratmadan bir gece önce susam şarabından içtiğine inanılır. Sesamum indicum (indicum=Hindistan) batı Hindistan’da doğal olarak yetişen bir susam cinsidir. Afrikalı kölelerin susam tohumlarını Amerika’ya getirmesiyle zamanla orada büyük bir popülariteye ulaştı, bu tohumlara benne tohumları demekteydiler. Şu anda özellikle Amerika ve Meksika yöresinde bu tohumlar halen “benne tohumları” adıyla bilinmektedir. Susam tohumlarının kullanımı milattan önce 3000 yıllarına dek gitmektedir.

Yazar

Berna TUNÇ

Kategori

Nedir, Tarifler

Yayınlanma Tarihi

Ekim 5, 2020

Yazar Instagram

_bernatuncc

Susam sıcağı çok seven bir yağ bitkisidir. Tropik, suptropik ve ılıman iklim kuşağının sıcak bölgelerinde yetiştirilir susam en fazla Çin, Nijerya, Somali, Meksika ve Türkiye’de üretilmektedir. Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Bahar ayı gelince susam tohumlarını saran kabuklar birden açılıverir. Açıl susam açıl sözü de buradan günümüze kadar gelmektedir. Susam günlük hayatımızda da her yerde kullandığımız bir tohumdur tahin, unlu mamüller ve simidin olmazsa olmazıdır. Şimdi yazımın bu kısmında susamın tahine olan o leziz yolculuğuna geçiyoruz.
Tahin üretiminin aşamaları
1-Temizleme
Susam ilk olarak büyük bir tuz havuzuna yatırılır.tohumla beraber bulunan her türlü yabancı madde elenerek veya tuzlu suda bekletilerek ayrışır.
2-Kabuk soyma
Tuzun suya yoğunluk katmasıyla susamın kabukları suyun dibine çöker asıl taneleriyse suyun yüzeyinde kalır bu tuzlu suda bekletme işlemi 8 ila 10 saat arasında sürebilmektedir. *eğer kabuklar soyulmazsa kırmızı bir tahin elde edilir.
3-Kabuk ayırma
Suyun yüzeyinde kalan susam içleri alınır ve yıkanarak tuzlu sudan arındırılır.
4-Kavurma
Bu işlem susam içinin kolay öğütülebilmesi ve lezzetini arttırmak için yapılmaktadır. 2-3 saat boyunca 150-200 C’lik fırınlarda sürekli karıştırılarak yapılır.
5-Öğütme
Kavurmadan sonra susam içleri elekten geçirilip taş değirmenlerde ezilir. Susam çok fazla yağ içerdiğinden, değirmenden çıkan ürün macun kıvamındadır.

Tahin kahvaltılarda, humus gibi yemeklerde, helva üretiminde, kabak ve dondurma gibi tatlılarda kullanımı kullanılmaktadır.
Tahini evde kendiniz de yapabilirsiniz.
MALZEMELER

Yaklaşık bir fincan susam – 1/4 bardak sızma zeytinyağı – Eğer tuzlu isterseniz 1 çay kaşığından az tuz

YAPILIŞI

Fırını 300 dereceye ayarlayıp ve ısıtın. Tepsiye yağlı kâğıdı serin, üzerine susam tohumlarını yayın ve fırına koyun. 6 dakika kadar susamları fırında bekletin. Sonrasında susamları çıkarın iyice karıştırın ve 6-8 dakika daha fırınlayın. Rengi kahverengiye dönüp, susamlardan kavrulma kokusu gelmeye başladığında bu susamların tam kıvamında kavrulduğunu gösterir. Tepsiyi fırından çıkarın ve susamları fırın tepsisinde tutmayın başka bir yere alın çünkü tepsi sıcak olduğu için susamlar kavrulmaya devam edebilir.

Susam tohumlarını blenderin içine koyun bir dakika kadar öğütün. Tohumlar parçalandıktan sonra üzerine zeytinyağını ilave etmeye başlayın. Bir dakika daha çevirme işlemini yapın. Susam ve zeytinyağı karışımı yumuşak bir macun kıvamına gelecektir. Karışım çok kuru ise, bir çay kaşığı kadar daha zeytinyağı ekleyin. Tercihe göre ardından tatlandırmak için çok az miktarda tuzu ilave edin. Tahini cam bir kavanozun içine alın ve ağzını kapayın. Buzdolabında bir ay kadar saklayabilirsiniz.

PEKİ, YA KAÇ KALORİ?
Bir orta porsiyon tahinin (yaklaşık 100 gr.) 594 kcal’dır. Tahin, içerdiği kalsiyum ve Omega 3 sayesinde kilo vermeye yardımcıdır. Çünkü kalsiyum ve Omega 3 vücutta yağ yakımını hızlandıran minerallerden birisidir. Tahin, vücutta biriken yağları yakmak için doğal bir destektir. Bitkisel protein içeriğiyle kasları besler, yağ yakmayı hızlandırır. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Berna TUNÇ
Kaynakça: https://egeyedonus.com/tahin
https://tr.wikipedia.org/wiki/Susam
anadolususam.com